Menu

05 mehmetMehmet TERBAŞ (SMMM - Bağımsız Denetçi)

Dokuz Eylül Üniversitesi İİBF Maliye Bölümünden mezun olduktan sonra, 1989 yılında Müfettiş Yardımcısı olarak bankacılık sektöründe çalışmaya başladı. Daha sonra Müfettişlik ve Ege Bölge Müdür Yardımcılığı görevlerini müteakip, iki ayrı bankada üç farklı şubede Şube Müdürü olarak görev yaptı. TÜRMOB SMMM Ruhsatı ile birlikte KGK Bağımsız Denetçi Lisansı, SPK Kredi Derecelendirme Uzmanlığı Lisansı, SPK Kurumsal Yönetim Derecelendirme Uzmanlığı Lisansı ve Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Lisanslarına sahiptir. Mayıs/2013 ayında şirketimize katılmış olup, Denetçi olarak görev yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Mehmet TERBAŞ (CPA - Auditor)

After graduating from Dokuz Eylul University, Faculty of Economics and Administrative Sciences, Department of Public Finance, in 1989 he began his career in financial services as an Assistant Inspector in the banking sector, before progressing to the position of Inspector, and subsequently Assistant to the Aegean Area Manager.  Later, he worked for two separate banks in three different branches in the role of Branch Manager.

He holds the following professional licenses: Union of Chambers of Certified Public Accountants of Turkey (TURMOB) / Certified Public Accountant (CPA), Capital Markets Board of Turkey (SPK) / Credit Rating Specialist, Corporate Governance Rating Specialist and Capital Market Activities Level 3 License. He is also registered as an official Independent Auditor by the Public Oversight Accounting and Auditing Standards Authority (KGK). He joined our company in May 2013 as an Auditor. He is married and has one child. He has advanced proficiency of English.

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.