Menu

e-Defter Beratlarına Eklenen Vergi Detayı Bölümü Hakkında Bilgilendirme

Sayın Müşterilerimiz,

Değerli Meslektaşlar,

Konu : e-Defter Beratlarına Eklenen Vergi Detayı Bölümü Hakkında Bilgilendirme

Elektronik Defter Uygulaması kapsamında www.edefter.gov.tr adresinde yayınlanan “eDefter Paketi”nde güncelleme yapılmıştır. e-Defter Paketinde yapılan güncellemelerin en kısa süre içerisinde Uyumlu Yazılım Firmaları tarafından uygulamaya konulması gerekmektedir. Yapılan güncelleme ile e-Defter Beratlarının bilgi içeriği değiştirilmiştir.

Bu kapsamda, 2017/Mayıs ve takip eden aylara ait e-Defter beratlarının söz konusu güncellemeye uygun olarak oluşturulması ve Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenmesi gerekmektedir. 31/07/2017 tarihine kadar söz konusu dönemlere ait berat yüklemesi yapacak mükellefler, eski formatta berat göndermeye devam edebilecek olup, geriye dönük herhangi bir işlem yapmayacak; ancak 15/08/2017 tarihinden itibaren yüklenecek (ait olduğu dönemden bağımsız olarak) e-Defter beratları için bu güncellemeleri uygulayacaktır.

Yeni Berat Dosyası

Yapılan güncellemenin içeriğine ilişkin olarak eDefter Paketinin “Versiyonlar.txt” kısmında yapılan gerekli açıklamalar aşağıda gösterilmiştir.

Vergi detaysız berat oluşturma imkanı sadece ve sadece genel hesap planında vergi detayında belirlenen hesap kodları (391, 191, 600, 601, 602) olmayan mükellefler için geçerlidir.

Genel hesap planında bu kodlar varsa o ay o hesapla ilgili bir yevmiye kaydı olmasa bile vergi detaylı berat oluşturulacaktır bir ay vergi detaylı başka ay vergi detaysız berat oluşturulamaz. Hesap planında o kodlar varsa her ay kullanılacak ve kayıt yoksa 0 yazılacaktır ama vergi detayı bulunacaktır.

SADECE VE SADECE GENEL HESAP PLANINDA BERATTA BELİRLENEN ALANLAR OLMAYAN MÜKELLEFLER VERGİ DETAYI OLUŞTURMAYACAKLARDIR. Bu alanları berata hiç eklemeyeceklerdir.

Böyle özel bir durumu olmadığı halde vergi detayı olmayan berat üretenler denetim anında sıkıntı yaşayacaklardır; denetçi bu duruma dikkat edecektir.

Normal hesap planında bu kodlar olan her mükellef kesinlikle vergi detayını beratına koymak zorundadır.

GIB ortamına yüklerken teknik olarak geçti diye vergi detaylı oluşturmaları gerektiği halde vergi detaysız berat oluşturmaya izin verme hatasına düşmeyiniz mükellefleri de bu konuda yönlendiriniz; ERPlerinizde ya da defter/berat üretme modülünüzde ilgili kontrolleri yapınız. İlgili yükleme dönemi geçtikten sonra geçmişe yönelik çıkabilecek ciddi sıkıntıları yükleme döneminde önlem alarak engelleyebilirsiniz.

Saygılarımızla.
 
ÇÖZÜM YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK LTD.ŞTİ.
ÇÖZÜM ÜNLÜER BAĞIMSIZ DENETİM VE YMM A.Ş.
İLHAN CANLI (YMM)
ORHAN ÜNLÜEROĞLUGİL (YMM)

Çözüm Ünlüer Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
1476 Sok. No:2 K:7 D:9 Aksoy Residence Alsancak-İzmir
Tel   :0 232 464 05 37
Fax  :0 232 464 05 39

Yorum Ekle

yukarı çık